Twoje bezpieczeństwo w sieci zależy również od Ciebie. Aby uniknąć zagrożenia, stosuj się do kilku prostych zasad:
Kliknij, aby zobaczyć szczegóły.

Używaj silnych haseł i nikomu ich nie ujawniaj.

Nie ujawniaj haseł nawet swoim znajomym.
zwiń

Zabezpieczaj zachowane hasła.

Uważaj gdzie przechowujesz zapisane hasła.

Nie przechowuj haseł w plecaku lub portfelu.

Nie zapisuj haseł w miejscach, gdzie nie umieściłbyś informacji, które to hasło zabezpiecza. Nie przechowuj haseł w pliku na swoim komputerze. Przestępcy najpierw szukają właśnie tam.
zwiń

Nigdy nie wysyłaj swojego hasła przez pocztę elektroniczną.

Jakakolwiek wiadomość e-mail, która prosi o podanie hasła lub prosi o wejście na stronę internetową w celu zweryfikowania hasła, może stanowić oszustwo typu phishing (wyłudzanie poufnych informacji osobistych). Dotyczy to również próśb od zaufanych witryn, które często odwiedzasz. Oszuści często podszywają się pod nie i tworzą fałszywe wiadomości e-mail z logo i treścią z prawdziwych stron.
zwiń

Nie wpisuj haseł na komputerach, nad którymi nie masz kontroli.

Korzystaj z ogólnie dostępnych komputerów w szkole, czytelni, kafejkach Internetowych czy pracowniach komputerowych tylko do anonimowego przeglądania Internetu. Nie korzystaj z tych komputerów w przypadku kont, które wymagają nazwy użytkownika i hasła. Przestępcy mogą nabyć za niewielkie pieniądze keyloggery, urządzenia do wykradania haseł, które można bardzo szybko zainstalować. Wykorzystując te urządzenia, złośliwy użytkownik może zdalnie zebrać informacje wpisane do komputera.
zwiń

Nigdy nie ujawniaj osobistych informacji.

Nie ujawniaj danych osobowych swoich ani Twoich najbliższych, takich jak imię i nazwisko lub miasto rodzinne, kiedy korzystasz z komunikatora internetowego lub pokojów rozmów dopóki nie masz pewności co do tożsamości rozmówcy.
zwiń

Wyloguj się z konta, jeśli korzystasz z publicznych komputerów.

Jeśli korzystasz z komputerów w czytelni lub kafejce internetowej, pamiętaj, żeby wylogować się z konta. Nie wiesz, jakie oprogramowanie zainstalowano na komputerach, co ono robi i czy nie zainstalowano na nich sprzętu służącego do wykradania haseł.
zwiń

Odwiedzaj tylko bezpieczne witryny.

Jeśli robisz zakupy w Internecie, ważne jest abyś upewnił się, że adres URL witryny, na której podają informacje finansowe zaczynał się od https:// i miał ikonkę z żółtą kłódką w prawym dolnym rogu lub, żeby pasek adresu był zielony. Możesz kliknąć ikonkę lub pasek adresu, żeby sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa dla konkretnej witryny.
zwiń

Powiadamiaj o oszustwach.

O wszystkich niepokojących Cię sytuacjach w sieci, natychmiast powiadom swoich rodziców. Pamiętaj, że nie wszystkie osoby korzystające z internetu są życzliwie nastawione, część z nich może chcieć zrobić Ci krzywdę.
zwiń